Jesteś tutaj

Strona główna » Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna 2016

Rajd Rodzinny Oddział PTTK w Żarnowie

Rodzinne wędrowanie

Po raz trzeci Oddział PTTK w Żarnowie zorganizował " Rodzinny Rajd Pieszy wokół Żarnowa " promujący turystykę pieszą wśród dzieci , młodzieży , rodziców , dziadków itp . Nasz rajd był również udziałem w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej odbywającej się pod hasłem " Wędruj z nami ojczystymi szlakami " . Akcja wspólnego wędrowania miała ogólnopolski wymiar , a zgodnie z założeniami o tej samej godzinie (10.00), w dniu 24. września br. na trasy turystyczne w Polsce wyszło ok. 10tys. osób .

Przed wyznaczoną godziną na parkingu przed Gimnazjum w Żarnowie zgromadziło się około 170 osób , które po krótkiej odprawie wyruszyły na sześciokilometrową trasę rajdu przez Pilichowice i Trestę do miejsca z którego nastąpił start . Wśród uczestników przeważały dzieci z młodszych klas szkół podstawowych , ale także duża ilość ich rodzeństwa z matkami , ojcami , babciami i ... jedną prababcią . Rozpiętość wieku między najmłodszymi i najstarszymi turystami sięgała powyżej 75 lat . Część najmłodszych nie byłoby w stanie przebyć samodzielnie całej trasy pieszo i stąd pojawiły się wózeczki spacerowe prowadzone przez mamy .

 

Na rajdzie było oprócz dużej ilości dzieci , 21 mam , 3 ojców , 2 babcie i wspomniana wyżej 1 prababcia . Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała też całkiem spora grupa nauczycieli z Aleksandrowa , Miedznej Drewnianej i Żarnowa . Na początek każdy z turystów otrzymał breloczek odblaskowy i certyfikat uczestnictwa zapewnione przez ZG PTTK w Warszawie .

Po przejściu trasy wszyscy spotkali się na hali gimnastycznej Gimnazjum na zakończeniu , podczas którego nastąpiło wręczenie upominków dla najliczniejszych rodzin biorących udział w imprezie . Pierwsze miejsce zdobyła sześcioosobowa rodzina Wnuków składająca się z mamy Karoliny oraz pięciu chłopców : Szymona , Alana , Krystiana , Wojciecha i Huberta . Drugie miejsce przypadło pięcioosobowej rodzinie Piotrowskich , która wędrowała w składzie : mama Iwona, córki Nikola i Daria oraz synowie Patryk i Norbert . Specjalną nagrodę uzyskała wielopokoleniowa rodzina : prababcia Urszula Lisiewicz , babcia Małgorzata Podlewska , mama Ewelina Stasiak i dwójka dzieci Karolina i Kacper Stasiakowie . Było też kilka wyróżnionych czteroosobowych i trzyosobowych rodzin uczestniczących w rajdzie . Dużo emocji wywołało losowanie upominków na numery startowe , wygrywał co czwarty uczestnik , a większość i tak uzyskała jakiś gadżet z różnych tytułów np . jako najmłodsi uczestnicy ( od kilku miesięcy życia do czterech lat ) . Dorośli uczestnicy otrzymali poradniki organizatora turystyki aktywnej pt. " Wspólne wędrowanie " zapewnione przez ZG PTTK . Słowa podziękowania należą się opiekunkom szkolnych klubów PTTK przy szkołach podstawowych w Aleksandrowie , Miedznej Murowanej , Żarnowie oraz przy gimnazjum w Żarnowie a także wielu nauczycielkom , dzięki którym udało się zgromadzić dużą ilość dzieci i rodzin na tą pożyteczną imprezę promującą turystykę rodzinną .

Włodzimierz Szafiński