Jesteś tutaj

Strona główna

prrk

"Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Bartka" Oddział PTTK Gliwice

W dniu 24 września 2016 r. na gliwickim Rynku stawiło się 13 turystów kolarzy. Po krótkim omówieniu trasy uczestnicy Rajdu "Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ Oddziału Bartka" pod przewodnictwem kolegi Jarosława Szerszenia i Krzysztofa Kotuły wyruszyli w drogę do Barutu.

 

Trasa wiodła przez Brzezinkę, Kleszczów, Taciszów, Bycinę, Słupsko, Toszek, Dąbrówkę. Do Barutu oprócz turystów z Gliwic przybyli również uczestnicy Rajdu Pamięci z Zawadzkiego, Strzelec Opolskich - "Kamienie Szlachetne" (22 osoby) z Cateny Bytom (7 osób), z Wagabundy Katowice (1 osoba) oraz 5-ciu rowerzystów niezrzeszonych . W miejscu uroczystości 70 rocznicy Tragedii Żołnierzy Oddziału Henryka Flammego ps. Bartek, na Polanie Śmierci, wójt gminy Wielowieś przedstawił program obchodów oraz uroczyście przywitał wszystkich uczestników. Następnie z historią tragedii oraz postępem prac prowadzonych przy wyjaśnianiu szczegółów zbrodni zapoznał przybyłych gości profesor Szwagrzyk - przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Po wykładzie wprowadzającym, odprawiono uroczystą polową koncelebrowaną Mszę Świętą pod przewodnictwem Biskupów Ordynariuszy diecezji gliwickiej i opolskiej za dusze pomordowanych żołnierzy NSZ. Po mszy odbył się uroczysty Apel Poległych z salwami honorowymi. Końcowym punktem uroczystości był ciepły poczęstunek smaczną wojskową grochówką dla wszystkich uczestników uroczystości.

Ogółem w Rajdzie Pamięci do Śląskiego Katynia uczestniczyło 48 turystów kolarzy, którym należą się słowa podziękowania i szacunku za przebycie długiej i trudnej trasy. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe zawieszki odblaskowe Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej, materiały promocyjne PTTK oraz nalepki okolicznościowe będące potwierdzeniem do książeczek Kolarskiej Odznaki Turystycznej. Powrót do Gliwic prowadził przez Jemielnicę (gdzie zwiedzono zespół pocysterski oraz skorzystano z szybkiego posiłku w barze z miejscowymi specjałami), Centawę, Błotnicę Strzelecką, Kotulin, Widów, Poniszowice, Niewiesze,Taciszów, Gliwice. Ogółem przejechano w tym dniu 95 km.

Zdjęcia z rajdu znajdują się pod następującym linkiem: https://photos.google.com/share/AF1QipPQIUKu6_hTjmf_hFLn68AwtwpNtvW8-c6R...