Jesteś tutaj

Strona główna

pttk

MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA W ZĄBKOWICACH

Nie ma złej pogody, co udowodnili uczestnicy wycieczki organizowanej przez Ząbkowicki Uniwersytet Trzeciwgo Wieku.

Zapraszamy do przeczytania relacji.

http://www.zutw.pl/index.php/958-miedzypokoleniowa-sztafeta-turystyczna-2017

MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA

Od dawna chcesz zacząć się ruszać, ale ciągle odkładasz swoją pierwszą wędrówkę na jutro.

Dlaczego?

Bo zimno, bo pada, bo nie masz z kim, bo nie wiesz, jakie buty są najwygodniejsze do chodzenia, bo nie masz właściwego stroju do uprawiania jakiejkolwiek formy turystyki. Bo nie wiesz, czy to Ci się spodoba?

Nie czekaj dłużej- spróbuj już dziś!

23 września 2017 roku o godzinie 10

wyruszamy pieszo, rowerem kajakiem lub konno na

MIĘDZYPOKOLENIOWĄ SZTAFETĘ TURYSTYCZNĄ.

Spotkajmy się wszyscy na turystycznym szlaku-dzieci, młodzież i seniorzy. Zapraszamy całe wędrujące rodziny. Pokażmy wspólnie, że wędrować każdy może!

WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZEGO WĘDROWANIA!

 

 

 

Ogólnopolski konkurs "Organizator Godny Polecenia" 2017

W ramach zadania "ABC bezpiecznego wędrowania- kampania informacyjno edukacyjna"

organizujemy konkurs "Organizator Godny Polecenia".

Być może i Wy będziecie zainteresowani zgłoszeniem do konkursu organizatorów,

którzy Waszym zdaniem mogliby ubiegać się o miano "Organizatora Godnego Polecenia".

 

Ogólnopolskie warsztaty "Bezpieczne wędrowanie" 2017

Turystyka kwalifikowana to jeden z bardzo popularnych sposobów na aktywne spędzenie czasu wolnego. W Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc w górach czy nad wodą, które kuszą swoimi malowniczymi widokami oraz bliskością i dzikością przyrody. Nic dziwnego, że duża liczba turystów decyduje się na skorzystanie z tego co oferuje wybrany region. Każda z form turystyki aktywnej posiada wiele atutów, jednak dla mniej wprawnych lub początkujących turystów, może okazać się nie lada wyzwaniem, a w ostateczności – skończyć się nie tylko w przykry sposób, ale nawet i tragicznie.

Akcja "Zanim wyruszysz na szlak" 2017

Są tacy, którzy wolny czas uwielbiają spędzać na błogim lenistwie i nie wyobrażają sobie weekendu bez wylegiwania się przed telewizorem. Są jednak i tacy, którzy wolny czas wolą spędzać aktywnie i ruszają na szlaki piesze, rowerowe czy kajakowe. Coraz częściej na szlakach turystycznych, zwłaszcza górskich i rowerowych, zdarzają się wypadki, których głównymi przyczynami jest niewiedza i nieprzygotowanie się turystów do wędrówki. Każda wyprawa wymaga starannego zaplanowania, zwłaszcza jeśli na trasę wybieramy się po raz pierwszy.

Jedna pasja kilku pokoleń Oddzial PTTK w Głuchołazach

W dniu 24 września 2016r. przy pięknej, słonecznej pogodzie w Głuchołazach, na szlakach turystycznych położonych na stokach Góry Parkowej wędrowało 115 turystów.

Początek wędrówki znajdował się na przy fontannie, na placu w części zdrojowej miasta. Turyści wędrowali w kilku lub w kilkunasto osobowych grupach. W imprezie uczestniczyły grupy uczniów z SKKT przy PSP Nr 2 i ZS w Głuchołazach oraz z PSP w Bodzanowie. Licznie uczestniczyli członkowie z głuchołaskiego Klubu Turystyki Narciarskiej i Klubu Turystyki Kolarskiej. Do akcji włączyli się indywidualni turyści przebywający w tym czasie w Głuchołazach. W wędrówkach brało udział 75 uczniów szkół podstawowych, 10 uczniów szkół ponadpodstawowych, 23 osoby dorosłe i 7 seniorów. Rozdane uczestnikom pamiątki sprawiły im dużą radość, były dużą niespodzianką dla turystów.

Z turystycznym pozdrowieniem Jerzy Chmiel

Rowerem po Jurze Klub PTTK "M-2" w Myszkowie

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna w Klubie Osiedlowym PTTK "M-2" przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Myszkowie byla dwu etapowa.

W pierwszym etapie 24 IX grupa rowerzystów odbyła wycieczkę do zespołu klasztornego paulinów w Leśniowie oraz do ruin XIV-wiecznej strażnicy jurajskiej w Przewodziszowicach połączoną z konkursem zręcznościowym rzutów beretami na czas do celu. Konkurs wygrał Marek Dzidowski, II m. Sławomir Struski, III m. Andrzej Zysiak; triumfatorów konkursu uhonorowano nagrodami.

W drugim etapie 25 IX odbyła się wycieczka autokarowa w Góry Świętokrzyskie połączona ze zwiedzaniem Muzeum Przyrodniczego, Muzeum Misyjnego i zabytkowej bazyliki w Świętym Krzyżu oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Łącznie w Wielodyscyplinowej międzypokoleniowej sztafecie turystycznej wzięły udział 32 osoby w wieku od lat 6 (Joanna Machura, uczestnicząca z rodzicami i dziadkami) do 70 (Jan Imiełowski), z których 10 to emeryci, 9 - uczniowie i studenci, 13 ludzie w sile wieku, czyli pracujący. Zdecydowana większość uczestników to mieszkańcy osiedli administrowanych przez Myszkowską Sp-nię Mieszkaniową Wszystkich uczestników obdarowano odznakami, certyfikatami oraz upominkami otrzymanymi z biura Sztafety w ZG PTTK (serdecznie dziękujemy). Część kosztów imprezy pokryła dotacja uzyskana od Burmistrza m. Myszkowa Włodzimierza Żaka. Stosowaliśmy okolicznościową pieczątkę rajdową. O naszych działaniach pisała prasa (wycinki w załączeniu do sprawozdania w wersji papierowej), wykonano zdjęcia, które trafiły do gablotek promocyjnych prowadzonych przez klub "M-2" przy wejściu do obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w ścianie Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie

Z turystycznym pozdrowieniem Marian Kotarski prezes Klubu PTTK "M-2" w Myszkowie woj. śląskie

 

Rajd Rodzinny Oddział PTTK w Żarnowie

Rodzinne wędrowanie

Po raz trzeci Oddział PTTK w Żarnowie zorganizował " Rodzinny Rajd Pieszy wokół Żarnowa " promujący turystykę pieszą wśród dzieci , młodzieży , rodziców , dziadków itp . Nasz rajd był również udziałem w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej odbywającej się pod hasłem " Wędruj z nami ojczystymi szlakami " . Akcja wspólnego wędrowania miała ogólnopolski wymiar , a zgodnie z założeniami o tej samej godzinie (10.00), w dniu 24. września br. na trasy turystyczne w Polsce wyszło ok. 10tys. osób .

Przed wyznaczoną godziną na parkingu przed Gimnazjum w Żarnowie zgromadziło się około 170 osób , które po krótkiej odprawie wyruszyły na sześciokilometrową trasę rajdu przez Pilichowice i Trestę do miejsca z którego nastąpił start . Wśród uczestników przeważały dzieci z młodszych klas szkół podstawowych , ale także duża ilość ich rodzeństwa z matkami , ojcami , babciami i ... jedną prababcią . Rozpiętość wieku między najmłodszymi i najstarszymi turystami sięgała powyżej 75 lat . Część najmłodszych nie byłoby w stanie przebyć samodzielnie całej trasy pieszo i stąd pojawiły się wózeczki spacerowe prowadzone przez mamy .

"Wspomnienia z wakacji" Oddział PTTK "Andropol" w Andrychowie

Organizatorami byli Oddział Zakładowy PTTK „Andropol” w Andrychowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Gminny Zarząd Oświaty w Andrychowie.

Przy pięknej pogodzie i wspaniałych humorach młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie, ZSS: w Targanicach im. Jana Pawła II i w Roczynach (około 500 uczestników) wyruszyła na trasy ze swoich szkół pod opieką nauczycieli oraz naszych Przewodników, Przodowników GOT i działaczy Oddziału. Udział wzięli również turyści z zaprzyjaźnionych Oddziałów PTTK: Bielska, Suchej, Żywca, Oświęcimia oraz Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych z Andrychowa.

Celem Rajdu było: • „Turystyka Łączy Pokolenia” i „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”, • Popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci, młodzieży, grup integracyjnych i niepełnosprawnych, • Poznanie piękna Beskidu Małego, • Propagowanie aktywnego wypoczynku wśród rówieśników na łonie natury w myśl hasła „Ruch jest najlepszym lekarstwem i żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”.

Na mecie na uczestników czekał poczęstunek: żurek (ugotowany przez nas w kuchni polowej), chleb i herbata. Każdy otrzymał pamiątkową odznakę Rajdową, Certyfikat „Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej” (ostemplowany naszą pieczątką Rajdową), buton –odblask, a opiekunowie – nauczyciele wydawnictwa otrzymane od Zarządu Głównego PTTK. Młodzież mogła skorzystać z przejażdżki na koniach, którą prowadziła p. Ania Brzazgacz ze swoimi podopiecznymi. Nauczyciele ze SP4 przeprowadzili w swoim zakresie konkursy ekologiczne. Chętni mogli skorzystać z książeczek turystyki kwalifikowanej odznaki: Turystyki Pieszej, Krajoznawczej, Kolarskiej i Turysta – senior.

Więcej zdjęć na stronie:

http://www.beskidzka24.pl/artykul,turystyczne_wspomnienie_wakacji,48259....

Rajd "Barwy jesieni" Oddział PTTK "Gorce" Nowy Targ

W Oddziale PTTK "Gorce" w Nowym Targu impreza spotkała się z bardzo szerokim odzewem. Wzięło w niej udział nie 60 jak pierwotnie zgłaszałam, ale 112 osób w wieku od 6 do 82 lat.  Było 6 grup ze szkół: 1 ponadgimnazjalna, 2 gimnazja i 3 szkoły podstawowe. Naliczyliśmy 7 grup rodzinnych (najliczniejsza 3-pokoleniowa), oprócz tego spora grupa turystów indywidualnych. Zwiedzaliśmy terenu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej a więc Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach, Dolinę Będkowską (skały o fantastycznych kształtach, wodospad Skok, najwyższa poza górami ściana wspinaczkowa na Sokolicy, schronisko Brandysówka), wsie Będkowice (kościół, w którego wapiennych śladach oglądać można skamieniałości amonitów) i Bolechowice (fantastyczna Brama Bolechowicka, kościół z XIV w. i dwór z XVIII w.)

Strony