Akcja "Zanim wyruszysz na szlak" 2017

Są tacy, którzy wolny czas uwielbiają spędzać na błogim lenistwie i nie wyobrażają sobie weekendu bez wylegiwania się przed telewizorem. Są jednak i tacy, którzy wolny czas wolą spędzać aktywnie i ruszają na szlaki piesze, rowerowe czy kajakowe. Coraz częściej na szlakach turystycznych, zwłaszcza górskich i rowerowych, zdarzają się wypadki, których głównymi przyczynami jest niewiedza i nieprzygotowanie się turystów do wędrówki. Każda wyprawa wymaga starannego zaplanowania, zwłaszcza jeśli na trasę wybieramy się po raz pierwszy. O czym warto pamiętać przed wyprawą i co koniecznie wziąć ze sobą?

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zaprasza koła, kluby, oddziały PTTK, drużyny harcerskie i inne stowarzyszenia organizujące imprezy turystyki aktywnej do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji "Zanim wyruszysz na szlak" realizowanej w ramach kampanii społecznej "ABC bezpiecznego wędrowania" dofinansowanej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zachęcamy Was do przygotowania i przeprowadzenia w środowiskach swojego działania akcji informacyjno-edukacyjnej pod wspólnym hasłem "Zanim wyruszysz na szlak".

W ramach akcji mogą się znaleźć m. in.:

1. prelekcje w szkołach, placówkach oświatowych i osiedlowych klubach o tym, jak przygotować się do uprawiania różnych form turystyki kwalifikowanej,

– co ze sobą zabrać?

– gdzie szukać informacji o planowanej trasie?

– jak zachować się w razie zaistnienia niebezpieczeństwa?

2. kampanie informacyjne na zorganizowanych imprezach turystycznych,

3. ciekawe projekty na profilach społecznościowych, w radiowęźle szkolnym itp.,

4. konkursy wiedzy o bezpiecznym zachowaniu się na szlaku.

Ogromna wiedzę i doświadczenie w tym zakresie posiada kadra programowa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, ale i innych organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, czy szkolnych kół turystyczno-krajoznawczych. Skorzystajcie z ich wiedzy!

Środowiska swoje pomysły zgłaszają na Karcie zgłoszenia wysłanej na adres poczta@tlp.pttk.pl do dnia 30 czerwca 2017 roku.

Dla pierwszych 100 zgłoszonych środowisk, które zorganizują ciekawe akcje przekażemy m.in. grę planszową „Wędruj
z nami”, chusty wielofunkcyjne, apteczki i inne gadżety.