Strona główna » Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna 2016

XIV Powiatowy Zlot Krajoznawczy Oddział PTTK Rawicz

W sobotę 24 września odbył się XIV POWIATOWY ZLOT KRAJOZNAWCZY w gminie Jutrosin. Na ZLOT przybyły dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych: w Masłowie, nr.3 i Zespołu Szkół Specjalnych w Rawiczu, w Pakosławiu, w Gościejewicach i Dubinie. Gimnazjaliści z Bojanowa, Jutrosina i Sierakowa . Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, oraz spora grupa dorosłych rowerzystów, wśród których był Burmistrz Gminy Jutrosin Pan Zbigniew Koszarek z wnuczką. Uczestników przywitali: w imieniu gospodarzy Gminy Pan Kazimierz Wojciechowski i Pan Marian Jakubowski Przewodniczący Samorządu Mieszkańców , w imieniu organizatora Wacław Szymczak – komandor Zlotu. Piesi, ponad 150 osób , zwiedzali Jutrosin oprowadzani przez Panią Katarzynę Łukowiak, a podczas pobytu w kościele parafialnym/najcenniejszym architektonicznie obiekcie sakralnym w powiecie rawickim/ wyczerpujących informacji udzielił ks. Tadeusz Jaskuła. Zobaczyli też zbiornik wodny z wyspą na której zrekonstruowano wiatrak. Natomiast grupa 28 rowerzystów pilotowana przez Panów Kazimierza Wojciechowskiego i Przemka Świerczyńskiego przejechała ok. 20 kilometrową trasę po gminie . Centrum Zlotowe znajdowała się na stadionie sportowym w Jutrosinie , gdzie po trasach zwiedzania na wszystkich czekał ciepły posiłek przygotowany przez pracownice urzędu Gminy i obsługę stadionu. Po posiłku przystąpiono do części rekreacyjnej zlotu. Odbyły konkursy: strzelecki z broni pneumatycznej /obsłużony przez członków miejscowego Bractwa Kurkowego/ konkurs piłkarski w którym 3 czołowe miejsca zajęły dziewczyny i konkurs slalomu biegowego na czas. Najlepsi uczestnicy wyróżnieni zostali nagrodami rzeczowymi. Wszystkie grupy otrzymały Dyplomy uczestnictwa , a uczestnicy pamiątkowe znaczki. Niemałą atrakcją dla najmłodszych była możliwość zapoznania się z wyposażeniem samochodu Straży Pożarnej, który prezentowali strażacy z miejscowej jednostki O.S.P. Należy dodać że Zlot odbywał się w dniu ogólnopolskiej imprezy PTTK „MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA”. Z tej okazji wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe zawieszki odblaskowe i certyfikaty udziału. Najmłodszym ze szkół podstawowych wręczono puzzle, uniwersalne kołnierze i książeczki odznak krajoznawczych , a opiekunom grup poradniki turystyczne.