Jesteś tutaj

Strona główna

pttk

Ogólnopolski konkurs "Organizator Godny Polecenia" 2017

W ramach zadania "ABC bezpiecznego wędrowania- kampania informacyjno edukacyjna"

organizujemy konkurs "Organizator Godny Polecenia".

Być może i Wy będziecie zainteresowani zgłoszeniem do konkursu organizatorów,

którzy Waszym zdaniem mogliby ubiegać się o miano "Organizatora Godnego Polecenia".

 

Akcja "Zanim wyruszysz na szlak" 2017

Są tacy, którzy wolny czas uwielbiają spędzać na błogim lenistwie i nie wyobrażają sobie weekendu bez wylegiwania się przed telewizorem. Są jednak i tacy, którzy wolny czas wolą spędzać aktywnie i ruszają na szlaki piesze, rowerowe czy kajakowe. Coraz częściej na szlakach turystycznych, zwłaszcza górskich i rowerowych, zdarzają się wypadki, których głównymi przyczynami jest niewiedza i nieprzygotowanie się turystów do wędrówki. Każda wyprawa wymaga starannego zaplanowania, zwłaszcza jeśli na trasę wybieramy się po raz pierwszy.

MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA

Od dawna chcesz zacząć się ruszać, ale ciągle odkładasz swoją pierwszą wędrówkę na jutro.

Dlaczego?

Bo zimno, bo pada, bo nie masz z kim, bo nie wiesz, jakie buty są najwygodniejsze do chodzenia, bo nie masz właściwego stroju do uprawiania jakiejkolwiek formy turystyki. Bo nie wiesz, czy to Ci się spodoba?

Nie czekaj dłużej- spróbuj już dziś!

23 września 2017 roku o godzinie 10

wyruszamy pieszo, rowerem kajakiem lub konno na

MIĘDZYPOKOLENIOWĄ SZTAFETĘ TURYSTYCZNĄ.

Spotkajmy się wszyscy na turystycznym szlaku-dzieci, młodzież i seniorzy. Zapraszamy całe wędrujące rodziny. Pokażmy wspólnie, że wędrować każdy może!

WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZEGO WĘDROWANIA!

 

 

 

Ogólnopolskie warsztaty "Bezpieczne wędrowanie" 2017

Turystyka kwalifikowana to jeden z bardzo popularnych sposobów na aktywne spędzenie czasu wolnego. W Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc w górach czy nad wodą, które kuszą swoimi malowniczymi widokami oraz bliskością i dzikością przyrody. Nic dziwnego, że duża liczba turystów decyduje się na skorzystanie z tego co oferuje wybrany region. Każda z form turystyki aktywnej posiada wiele atutów, jednak dla mniej wprawnych lub początkujących turystów, może okazać się nie lada wyzwaniem, a w ostateczności – skończyć się nie tylko w przykry sposób, ale nawet i tragicznie.

Jedna pasja kilku pokoleń Oddzial PTTK w Głuchołazach

W dniu 24 września 2016r. przy pięknej, słonecznej pogodzie w Głuchołazach, na szlakach turystycznych położonych na stokach Góry Parkowej wędrowało 115 turystów.

Początek wędrówki znajdował się na przy fontannie, na placu w części zdrojowej miasta. Turyści wędrowali w kilku lub w kilkunasto osobowych grupach. W imprezie uczestniczyły grupy uczniów z SKKT przy PSP Nr 2 i ZS w Głuchołazach oraz z PSP w Bodzanowie. Licznie uczestniczyli członkowie z głuchołaskiego Klubu Turystyki Narciarskiej i Klubu Turystyki Kolarskiej. Do akcji włączyli się indywidualni turyści przebywający w tym czasie w Głuchołazach. W wędrówkach brało udział 75 uczniów szkół podstawowych, 10 uczniów szkół ponadpodstawowych, 23 osoby dorosłe i 7 seniorów. Rozdane uczestnikom pamiątki sprawiły im dużą radość, były dużą niespodzianką dla turystów.

Z turystycznym pozdrowieniem Jerzy Chmiel

Rowerem po Jurze Klub PTTK "M-2" w Myszkowie

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna w Klubie Osiedlowym PTTK "M-2" przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Myszkowie byla dwu etapowa.

W pierwszym etapie 24 IX grupa rowerzystów odbyła wycieczkę do zespołu klasztornego paulinów w Leśniowie oraz do ruin XIV-wiecznej strażnicy jurajskiej w Przewodziszowicach połączoną z konkursem zręcznościowym rzutów beretami na czas do celu. Konkurs wygrał Marek Dzidowski, II m. Sławomir Struski, III m. Andrzej Zysiak; triumfatorów konkursu uhonorowano nagrodami.

W drugim etapie 25 IX odbyła się wycieczka autokarowa w Góry Świętokrzyskie połączona ze zwiedzaniem Muzeum Przyrodniczego, Muzeum Misyjnego i zabytkowej bazyliki w Świętym Krzyżu oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Łącznie w Wielodyscyplinowej międzypokoleniowej sztafecie turystycznej wzięły udział 32 osoby w wieku od lat 6 (Joanna Machura, uczestnicząca z rodzicami i dziadkami) do 70 (Jan Imiełowski), z których 10 to emeryci, 9 - uczniowie i studenci, 13 ludzie w sile wieku, czyli pracujący. Zdecydowana większość uczestników to mieszkańcy osiedli administrowanych przez Myszkowską Sp-nię Mieszkaniową Wszystkich uczestników obdarowano odznakami, certyfikatami oraz upominkami otrzymanymi z biura Sztafety w ZG PTTK (serdecznie dziękujemy). Część kosztów imprezy pokryła dotacja uzyskana od Burmistrza m. Myszkowa Włodzimierza Żaka. Stosowaliśmy okolicznościową pieczątkę rajdową. O naszych działaniach pisała prasa (wycinki w załączeniu do sprawozdania w wersji papierowej), wykonano zdjęcia, które trafiły do gablotek promocyjnych prowadzonych przez klub "M-2" przy wejściu do obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w ścianie Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie

Z turystycznym pozdrowieniem Marian Kotarski prezes Klubu PTTK "M-2" w Myszkowie woj. śląskie

 

Rajd Rodzinny Oddział PTTK w Żarnowie

Rodzinne wędrowanie

Po raz trzeci Oddział PTTK w Żarnowie zorganizował " Rodzinny Rajd Pieszy wokół Żarnowa " promujący turystykę pieszą wśród dzieci , młodzieży , rodziców , dziadków itp . Nasz rajd był również udziałem w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej odbywającej się pod hasłem " Wędruj z nami ojczystymi szlakami " . Akcja wspólnego wędrowania miała ogólnopolski wymiar , a zgodnie z założeniami o tej samej godzinie (10.00), w dniu 24. września br. na trasy turystyczne w Polsce wyszło ok. 10tys. osób .

Przed wyznaczoną godziną na parkingu przed Gimnazjum w Żarnowie zgromadziło się około 170 osób , które po krótkiej odprawie wyruszyły na sześciokilometrową trasę rajdu przez Pilichowice i Trestę do miejsca z którego nastąpił start . Wśród uczestników przeważały dzieci z młodszych klas szkół podstawowych , ale także duża ilość ich rodzeństwa z matkami , ojcami , babciami i ... jedną prababcią . Rozpiętość wieku między najmłodszymi i najstarszymi turystami sięgała powyżej 75 lat . Część najmłodszych nie byłoby w stanie przebyć samodzielnie całej trasy pieszo i stąd pojawiły się wózeczki spacerowe prowadzone przez mamy .

"Wspomnienia z wakacji" Oddział PTTK "Andropol" w Andrychowie

Organizatorami byli Oddział Zakładowy PTTK „Andropol” w Andrychowie, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz Gminny Zarząd Oświaty w Andrychowie.

Przy pięknej pogodzie i wspaniałych humorach młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie, ZSS: w Targanicach im. Jana Pawła II i w Roczynach (około 500 uczestników) wyruszyła na trasy ze swoich szkół pod opieką nauczycieli oraz naszych Przewodników, Przodowników GOT i działaczy Oddziału. Udział wzięli również turyści z zaprzyjaźnionych Oddziałów PTTK: Bielska, Suchej, Żywca, Oświęcimia oraz Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych z Andrychowa.

Celem Rajdu było: • „Turystyka Łączy Pokolenia” i „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”, • Popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci, młodzieży, grup integracyjnych i niepełnosprawnych, • Poznanie piękna Beskidu Małego, • Propagowanie aktywnego wypoczynku wśród rówieśników na łonie natury w myśl hasła „Ruch jest najlepszym lekarstwem i żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”.

Na mecie na uczestników czekał poczęstunek: żurek (ugotowany przez nas w kuchni polowej), chleb i herbata. Każdy otrzymał pamiątkową odznakę Rajdową, Certyfikat „Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej” (ostemplowany naszą pieczątką Rajdową), buton –odblask, a opiekunowie – nauczyciele wydawnictwa otrzymane od Zarządu Głównego PTTK. Młodzież mogła skorzystać z przejażdżki na koniach, którą prowadziła p. Ania Brzazgacz ze swoimi podopiecznymi. Nauczyciele ze SP4 przeprowadzili w swoim zakresie konkursy ekologiczne. Chętni mogli skorzystać z książeczek turystyki kwalifikowanej odznaki: Turystyki Pieszej, Krajoznawczej, Kolarskiej i Turysta – senior.

Więcej zdjęć na stronie:

http://www.beskidzka24.pl/artykul,turystyczne_wspomnienie_wakacji,48259....

Rajd "Barwy jesieni" Oddział PTTK "Gorce" Nowy Targ

W Oddziale PTTK "Gorce" w Nowym Targu impreza spotkała się z bardzo szerokim odzewem. Wzięło w niej udział nie 60 jak pierwotnie zgłaszałam, ale 112 osób w wieku od 6 do 82 lat.  Było 6 grup ze szkół: 1 ponadgimnazjalna, 2 gimnazja i 3 szkoły podstawowe. Naliczyliśmy 7 grup rodzinnych (najliczniejsza 3-pokoleniowa), oprócz tego spora grupa turystów indywidualnych. Zwiedzaliśmy terenu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej a więc Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach, Dolinę Będkowską (skały o fantastycznych kształtach, wodospad Skok, najwyższa poza górami ściana wspinaczkowa na Sokolicy, schronisko Brandysówka), wsie Będkowice (kościół, w którego wapiennych śladach oglądać można skamieniałości amonitów) i Bolechowice (fantastyczna Brama Bolechowicka, kościół z XIV w. i dwór z XVIII w.)

Szkolny Klub Włóczykija w Kłodzku

Oficjalne otwarcie sezonu koła turystycznego połączyliśmy z Międzypokoleniową Sztafetą Turystyczną PTTK. Tym razem 2 - dniowy wyjazd w Góry Stołowe. Łącznie pokonaliśmy 20 km i zdobyliśmy prawie 1000 m n.p.m. Wyprawę zaczęliśmy od Batorówka, skalnymi grzybami i niknącą łąką udaliśmy się do Karłowa. Później już tylko Szczeliniec Wielki i upragniony odpoczynek w schronisku. Pełna relacja na stronie

http://szkolnyklubw.blogspot.com/2016/09/batorowek-karow-szczeliniec-wie...

Strony